Najbardziej użyteczne metody badania to: badanie trzonu i powierzchni języka, oraz badanie tętna w obu nadgarstkach. Język charakteryzuje się jasnoróżową barwą, strukturą powierzchni, wielkością, wilgotnością i kształtem. Zdrowy język spoczywa wygodnie w jamie ustnej, jest gładki ,wilgotny, połyskujący, różowy i jędrny, a jego górną powierzchnie p[okrywają cienkie białawe kosmki.
Zmiany zachodzące w miąższu języka zwykle są odbiciem przewlekłych zaburzeń narządów wewnętrznych, natomiast zmiany kosmków sygnalizują krótkotrwałe zaburzenia trawienia, gospodarki płynami lub regulacji cieplnej, w ostrych stanach jak przeziębienie czy grypa koniuszek języka czerwienieje, a kosmki żółkną, lub bledną i grubieją. Czerwony koniuszek wskazuje na przewagę gorąca i prawdopodobnie gorączkę, pogrubione kosmki na obecność któregoś ze Szkodliwych Klimatów np. Zimna lub Wilgotności.
Powiększony blady i zwiotczały język z mazistymi lub serowatymi i białymi kosmkami oznacza niedobór i Wilgotność lub nadmiar Wilgoci. Sygnalizuje takie choroby jak przewlekłe zapalenie oskrzeli , zapalenie jelita grubego , zapalenie nerek, lub słabe i powiększone serce.
.Grube i wilgotne kosmki dają znać o nadmiarze Wilgoci, objawiającej się plwociną przy zapaleniu oskrzeli, lużnymi i wodnistymi stolcami przy zapaleniu jelita grubego, oraz obrzękami stóp i dłoni w chorobach serca lub przy zapaleniu nerek.
Wygląd kosmków stanowi odbicie czi Żołądka. Temu czi o charakterze jang nadano nazwę "trawiący ogień". Żółte kosmki świadczą o nadmiarze Gorąca w Żołądku, powodującym bóle nadkwasote, zaparcia, oraz bolesność i suchość w jamie ustnej.
Kosmki spęczniałe i białe jak wiejski twarożek oznaczają duże nagromadzenie Zimna i Wilgotności, co wiąże się zazwyczaj z niedoborem trawiącego Ognia, a przejawia wymiotami wzdęciami, brakiem apetytu i lużnymi stolcami. Barwa i kształt języka również stanowią odbicie wewnętrznych sił i zdolności do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jeżeli język jest bardzo zaczerwieniony w całości lub w części, wskazuje na gorączkę lub stan zapalny atakujący Obieg Narządów. Serce, Płuca i Wątroba są najbardziej narażone przez Gorąco, które uzewnętrznia się zaczerwienieniem koniuszka i brzegów języka przy przedłużającej się gorączce lub przewlekłym stanie zapalnym , cały język przybiera barwę ciemnoczerwoną.
Jeżeli dodatkowo jest wyschnięty i spierzchnięty, wskazuje to na poważny niedobór Wilgotności, co powoduje: skąpomocz, zaparcia, uczucie pragnienia i suchość skóry i błon śluzowych. Bladość języka zwykle świadczy o niedoborze czi, Krwi i Wilgoci.
Przy poważnym niedoborze język przybiera odcień sinawy, co oznacza zastój Krwi. Towarzyszą mu takie objawy jak : zimno ciała i kończyn , zmęczenie, krótki oddech, ból żołądka, stawów i w klatce piersiowej. Po wyglądzie języka można rozpoznać rozwój lub cofanie się choroby, konflikt między Ciepłem i Zimnem, nadmiarem i niedoborem.
Na przykład przewlekła choroba wrzodowa, lub ostra grypa sprawia że język wiotczeje i blednie, jego koniuszek czerwienieje ,a kosmki żółkną Taki stan wskazuje na jednoczesne występowanie chronicznego niedoboru wewnętrznego i silnego nadmiaru zewnętrznego.
Poszczególne części języka odpowiadają kondycji jednego z Obiegu Narządów. Aby zbadać stan Obiegu Serca należy obejrzeć koniuszek języka. O stanie Płuc mówi wygląd pola tuż za koniuszkiem. Czerwony koniuszek świadczy nie tylko o obecności Gorąca, lecz także o jego wpływie na oba te Obiegi.
Siny język wskazuje na osłabienie krążenia krwi i zastój czi lub Krwi, zwłaszcza w Wątrobie.
Maziste i żółtawe kosmki pośrodku języka dowodzą obecności Wilgotnego Gorąca w Śledzionie i Żołądku. Na wygląd języka ma wpływ wiele czynników zewnętrznych np. palenie papierosów, picie kawy i alkoholu, oraz stosowanie leków. Język ukazuje nam wówczas efekt ich działania, a nie prawdziwy obraz wnętrza. Z tego powodu lekarz by postawić diagnozę, nigdy nie stosuje tylko jednej metody badania.
Chcesz pomóc organizmowi zachować równowagę zajrzyj do Europejskiego Przewodnika po produktach
http://flipflashpages.uniflip.com/2/46144/94156/pub
Zapytaj /Zamów
zdrowietiens@gmail.com
Podobne artykuły
Filozofia wschodu lekarz jako
Lekarz jako ogrodnik leczenie
Konsekwencje zaburzeń
Akupunkturzysta i zielarz
Chcesz pomóc organizmowi zachować równowagę zajrzyj do Europejskiego Przewodnika po produktach
http://flipflashpages.uniflip.com/2/46144/94156/pub
Zapytaj /Zamów
zdrowietiens@gmail.com
Podobne artykuły
Filozofia wschodu lekarz jako
Lekarz jako ogrodnik leczenie
Konsekwencje zaburzeń
Akupunkturzysta i zielarz
0 komentarze:
Prześlij komentarz