poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Filozofia zachodu - lekarz jako mechanik

W XVII w. francuski matematyk wywołał rewolucję w zachodnim świecie naukowy tworząc podstawy nowożytnej filozofii, która również stała się filozofią zachodniej medycyny.


Kartezjusz twierdził "Cała nauka jest sprawdzalną wiedzą. Odrzucamy tę jej część która jest tylko
prawdopodobna i sądzimy, że tylko w te rzeczy powinno się wierzyć które są oczywiste i co do których nie ma żądnych wątpliwości". Świat pojmował jako mechanizm "Nie dostrzegam żadnej różnicy między maszynami stworzonymi przez rzemieślnika a tworami natury".

Odkrycia anatomów potwierdziły mechaniczny pogląd Kartezjusza, żę ciało człowieka składa się z autonomicznych części .Podzielono je na systemy analogiczne do procesów mechanicznych: serce to pompa, która przepycha krew przez żyły i tętnice, płuca to miechy wtłaczające powietrze, układ nerwowy przypomina skomplikowaną elektryczną sieć telefoniczną.
Standardowe części maszyny łatwo dają się zastąpić. Równie łatwo przewidzieć w jaki sposób się popsują. Typowe choroby wywoływane są przez znane przyczyny i można ustalić sposób ich leczenia. Nauka i przemysł spowodowały, że medycyna stała się masowa.
Koligacja nauki przemysłu i medycyny zaowocowała wynalazkami i specjalizacją.
Chemicy traktują ciało jak fabrykę chemiczną kontrolowaną i sterowaną poprzez równowagę
poszczególnych cząsteczek. Farmakologia jest poniekąd efektem ogromnych odkryć w dziedzinie chemii. Penicylina, aspiryna, digoksyna ,kortizon, szczepionki- to tylko niektóre z cudownych panaceów leczących choroby.
Fizycy postrzegają ciało jako zbiór atomów, dzięki nim udoskonalono techniki rendgenowskie w diagnostyce i leczeniu.
Inżynierowie natomiast wynależli narzędzia chirurgiczne i metody, które według nich pozwalały
na usunięcie i zamienienie uszkodzonych elementów.
Ciało można jak maszynę rozłożyć na części ,zreperować i złożyć z powrotem. Wspaniały rozwój technik operacyjnych umożliwił lekarzom przeprowadzanie zabiegów na otwartym sercu, dokonywanie przeszczepów skóry ,przyszywanie urwanych kończyn ,transplantacje itd.

Kolejny fundamentalny etap zapoczątkował Lauis Pasteur Jego bakteryjna teoria powstawania chorób zakładała ,że pojedynczy mikroorganizm może wywołać w zdrowym organizmie specyficzne objawy choroby .Teoria ta pomogła wyjaśnić zjawisko epidemii ,oraz wynależć skuteczne środki jej zwalczania .Doktryną "specyficznej przyczyny " zaczęto wyjaśniać wszystkie choroby. Nie zauważono mnogości innych czynników jej towarzyszących.

To ,że ogólny stan człowieka wpływa na jego podatność na chorobę, w tym modelu myślenia było nie do przyjęcia. W XX w odkryto, że przyczyną cukrzycy jest niedostateczna produkcja insuliny przez trzustkę. Choć było to doniosłe ratujące życie odkrycie, wiara w insulinę powstrzymywała poszukiwania prawdziwych żródeł choroby

. Wiara w pojedynczą przyczyną oddala współczesną medycynę od złożoności procesów zachodzących w ludzkim ciele z których rozwijają się choroby degeneracyjne. Choć coraz więcej osób zaangażowanych w opiekę zdrowotną ostrzega, że nie można oddzielać choroby od ludzkiego życia, ideologia zachodniej medycyny nie może pogodzić się z tym poglądem.
Współczesna medycyna patrzy przez mikroskop dostrzegając najdrobniejsze szczegóły:
specjaliści spoglądają na coraz mniejsze fragmenty, zdobywają coraz więcej suchych danych ,nie zważając na sens istnienia systemu jako całości.
Chcesz  pomóc organizmowi zachować równowagę  zajrzyj do Europejskiego Przewodnika po produktach 
http://flipflashpages.uniflip.com/2/46144/94156/pub/
ZAPYTAJ / ZAMÓW
zdrowietiens@gmail.com

Podobne tematy
Filozofia wschodu lekarz jako
Lekarz jako ogrodnik leczenie
Akupunkturzysta i zielarz


dodajdo.com
wstawiamy
.

0 komentarze:

Prześlij komentarz