sobota, 13 marca 2010

Tradycjna Filozofia chińska

Aby podtrzymać ożywczy obieg Krwi i czi trzeba zachować jedność materii i umysłu. Każdy z Obiegów Narządów odnosi się do kompletnego zbioru funkcji fizjologicznych i psychicznych , a nie do jakiejś oderwanej struktury fizycznej wyznaczonej przez anatomię.

Nazywane Narządami układają się w następujące pary: Wątroba-Pęcherzyk Żółciowy, Serce _ Jelito Cienkie, Sledziona- Żołądek, Płuca - Jelito Grube i Nerki - Wątroba przechowuje Krew i zawiaduje ruchami czi. Serce tłoczy Krew i jest siedzibą świadomości. Śledziona wytwarza i rozprowadza pożywienie. Płuca wchłaniają i rozpraszają czi. Nerki zaś przechowują Esencję życiową.
Razem Obiegi Narządów tworzą zespół, który wykonuje pracę ciała. Dzięki podziałowi pracy wszystkie zadania są wykonane.



Krążenie krwi w dzień i nocy

Czi i krew krążą nieustanie dniem i nocą , w ściśle określonej kolejności od jednego obiegu narządów do drugiego osiągając maksimum i minimum aktywności . W ciągu dnia czi rozprzestrzenia się ku powierzchni ciała(jang), a nocą chroni się w zaciszu wnętrza in. Największe natężenie jang osiąga w południe, natomiast in o północy .Co dwie godziny dniem i nocą wybija czas przypływów i odpływów energii czi. Czi wypełniając jeden Narząd i związane z nim kanały, opróżnia inny 
.Przykładowo czi Płuc dochodzi do maksimum między trzecią a piątą nad ranem. W tym czasie czi Pęcherza dochodzi do minimum. W południe przypada szczyt Serca i minimum Pęcherzyka Żółciowego. Zołądek i Śledziona działają najintensywniej między siódmą a jedenastą rano. Jest to optymalna pora na trawienie i przyswajanie pożywienia, dlatego pierwszy posiłek jest niezwykle istotny dla zapewnienie właściwej ilości energii Największe nasilenie funkcji Jelita Grubego występuje pomiędzy piątą a siódmą rano tuż przed porą aktywności Żołądka. 
Stąd nasuwa się wniosek ,że naturalny ryt, organizmu nakazuje opróżnić żołądek nim przyjmie się kolejny pokarm. W czasie snu swoje maksimum osiąga faza anaboliczna (regeneracji).
Przebudzenie jest początkiem fazy katobolicznej, w której następuje uwalnianie energii niezbędnej do wykonywania codziennych czynności. Symptomy ,które regularnie pojawiają się i znikają w rozmaitych porach dnia, ściśle powiązane są z przypływami i odpływami czi. Nadmiar ujawnia się w szczytowych godz, czi, natomiast niedobór w czasie jego odpływu.
Objawy niedoboru w Nerkach często występują między piątą a siódmą rano. Z tego powodu niektóre osoby mają kłopoty ze wstawaniem. Nadmiar czi Nerek może powodować odrętwienie i bóle w dolnej części pleców w okresie największej aktywności Pęcherza i Nerek , czyli między trzecią ,a siódmą po południu. Zaburzenia pracy serca wyrażnie nasilają się w określonych porach: atak serca zdarzą się około południa, a niewydolność serca o północy,.
Osoby podatne na migreny często budzą się z okropnym bólem głowy między pierwszą a trzecią w nocy w momencie wzmożonej funkcji Wątroby. Te same osoby doznają uczucia zmęczenia ospałości umysłowej a niekiedy zaburzeń widzenia między pierwszą a trzecią po południu. Zgodnie z klasyczną teorią najodpowiedniejsza chwila na zwiększenie czi następuje tuż po" szczycie" , kiedy czi posiada największą energię przepływu. Najodpowiedniejsza pora na rozproszenie czi następuje tuż przed" szczytem" nim zbierze maksymalną siłę. 
Ta sama dynamika przypływów i odpływów dotyczy rytmu pór roku. Płuca najlepiej wzmacniać jesienią: wtedy również obniża się nadmiar Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego(Metal kontroluje Drzewo). Esencje i Ogień Nerek najlepiej uzupełniać zimą (starsi Chińczycy piją wtedy napój z żeń-szenia).Wątroba odżywiana jest na wiosnę, Serce latem, a Śledziona póżnym latem.
Klasycy chińskiej medycyny twierdzą że chorobę trzeba zacząć leczyć o tej porze roku o której się zaczęła >By uzyskać pomyślne rezultaty, alergie trzeba leczyć na wiosnę,w okresie ich największego nasilenia. Reumatyzm wywołany zimnem często wychodzi na jaw dopiero na wiosnę, musi być jednak leczony zimą: wiosną latem, jesienią stosuje się środki uśmierzające ból. Cierpliwość okazuje się prawdziwą cnotą, nierzadko trzeba poczekać wiele miesięcy na optymalny czas leczenia.
Chcesz  pomóc organizmowi zachować równowagę  zajrzyj do Europejskiego Przewodnika po produktach
http://flipflashpages.uniflip.com/2/46144/94156/pub/
ZAPYTAJ / ZAMÓW
zdrowietiens@gmail.com

Podobne tematy
Medycyna tybetańska krok w przyszłość
Pulsowanie przemian
Dożyj 100 lat w chińskim stylu
Dlaczego medycyna chińska



dodajdo.com

1 komentarz: