środa, 28 kwietnia 2010

Partner wątroby pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy tworzy z obiegiem Wątroby parę jang, częściowo wyręcza ją w regulowaniu czi. Narządy jang przetwarzają i przemieszczają materię, lecz jej nie gromadzą. Pęcherzyk żółciowy wyłamuje się z tej reguły,gromadzi bowiem i wydziela żółć, czystą i niezbędną substancję, która stymulując perystaltykę       żołądka i Jelit ułatwia procesy przyswajania i wydalania. Pęcherzyk żółciowy decyduje Wątroba zaś wykonuje. Czystość żółci umożliwia klarowny osąd, jasność postrzegania im myślenia, oraz właściwe roztrzyganie.

sobota, 24 kwietnia 2010

Wzorzec wątroby


Choroba dotyka zazwyczaj nie tylko pierwotnie zaburzony Obieg Narządów, ale także obiegi zależne. Na przykład Wątroba atakuje Śledzionę nad którym sprawuje kontrolę, Płuca swojego kontrolera, oraz Nerki swojego rodzica.Jeśli narząd jest silny pierwsze objawy dolegliwości występują zazwyczaj w narządach zaatakowanych.

czwartek, 22 kwietnia 2010

Krążenie krwi w dzień i w nocy

Czi i krew krążą nieustanie dniem i nocą , w ściśle określonej kolejności od jednego obiegu narządów do drugiego osiągając maksimum i minimum aktywności . W ciągu dnia czi rozprzestrzenia się ku powierzchni ciała(jang), a nocą chroni się w zaciszu wnętrza in. Największe natężenie jang osiąga w południe, natomiast in o północy .

środa, 21 kwietnia 2010

Pulsowanie przemian


We wszystkich procesach zachodzących w organizmie dostrzegamy siłę, właściwości i kierunek działania każdej z Przemian .Wciągając powietrze otwieramy się na otaczający nas świat, przy wydechu zwracamy się do własnych zasobów, zwieramy się we własnych granicach.

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Przemiany jako etapy przeobrażeń

Pięć Przemian utożsamia etapy przeobrażeń, wzorce rozprzestrzeniania się i kurczenia, mnożenia i obumierania ;Każda przemiana ma właściwą sobie pierwotną energię, moc oddziaływania, która nadaje kształt wszystkim wydarzeniom.

niedziela, 18 kwietnia 2010

Akupunkturzysta i zielarz


Inżynier zajmujący się nawadnianiem , potrzebuje innych informacji niż specjalista badający skład gleby: podobnie akupunkturzysta potrzebuje innych lub inaczej opracowanych informacji niż zielarz.

sobota, 17 kwietnia 2010

Badanie języka

Najbardziej użyteczne metody badania to: badanie trzonu i powierzchni języka, oraz badanie tętna w obu nadgarstkach. Język charakteryzuje się jasnoróżową barwą, strukturą powierzchni, wielkością, wilgotnością i kształtem. Zdrowy język spoczywa wygodnie w jamie ustnej, jest gładki ,wilgotny, połyskujący, różowy i jędrny, a jego górną powierzchnie p[okrywają cienkie białawe kosmki.

czwartek, 15 kwietnia 2010

WPŁYW ŚLEDZIONY NA INNE NARZĄDY

W parze Obiegu Śledziony jest Żołądek, który rozkłada i rozdrabnia pokarm., suchy żołądek (jang)potrzebuje dla równowagi wilgoci jin.Zazwyczaj czi śledziony unosi się do góry ku Płucom,a wraz z nim czysta Esencja żołądka opada w kierunku Jelit, a wraz z nim nieoczyszczone substancje i plyny.

piątek, 9 kwietnia 2010

Ustalenie rytmu czi

Pierwszy oddech noworodka, wprowadza go w odrębne indywidualne życie. Miarowa pulsacja klatki piersiowej i brzucha wyznacza podstawowy rytm funkcjonowania wszystkich narządów organizmu.
Płuca opróżniając się spowalniają ruch czi, następnie wypełniając sie powietrzem ten ruch przyspieszają.

 Wiele metod fizycznego i duchowego samodoskonalenia polega na umiejętności opanowania oddechu, co pozwala osiągnąć i zachować jasność umyslu, wewnętrzny spokój i sprawność fizyczna. Wyznawcy taoizmu wypraktykowali ćwiczenia oddechowe, które służą doskonaleniu siebie ,zapobieganiu chorobom i zachowaniu sił witalnych.
Niczym alchemik ,przemieniający ołów i rtęć w złoto, Wciągają Esencje z powietrza ,łącza ja z Esencja pokarmu, te mieszankę destylują otrzymując czyste prawdziwe czi życia. Następnie roznoszą oczyszczona Esencje w dół od głowy do brzucha ,oraz na zewnątrz, do mięśni ,skóry i kończyn.

 Wydech uwalnia Płuca od produktów owych alchemicznych doświadczeń. Wytracone z rytmu opadania i rozpraszania czi buntuje się dając o tym znać bólami głowy, napięciem w klatce piersiowej ,ramionach, chrapliwym oddechem, oraz przygnebieniem

Jako łącznik pomiędzy światem wewnetrznym i zewnętrznym Płuca strzegą naszego bezpieczenstwa posługując się skóra, niekiedy nazywana "trzecim plucem".która okrywa nas elastyczna powłoka chroniąca nas przed intruzami.Płuca otwierają i zamykają pory, stale wyrownuja wilgotonosc i temperature ciala ,ich nadmiar usuwaja w postaci potu.Pluca naciagaja i usztywniaja skórę, by uniknąć niepożądanych wpływów i zabezpieczyć cenne zasoby wewnętrzne,lub je rozluzniają i ścieśniają by pozbyć sie zbędnych substancji lub uczuć.

Czesto strategia leczenia ostrych stanów chorobowych polega na usunięciu przez skórę patogennych wplywow Zimna Gorąca i Wiatru na zewnatrz przez zastosowanie metod pobudzających krążenie obwodowe i otwierajacych pory.Płuca również uruchamiają zakończenia obwodowe ,które umożliwiają organizmowi przystosowanie się do środowiska, oraz stawić opór wszystkim przeciwnościom.Slabe czi Płuc upośledza nasz system obronny zarówno fizyczny i emocjonalny, co sprawia że łatwo poddajemy się chorobom zakaznym , negatywnym myślom i odczuciom.

Pluca zbierają Plynna Esencje dostarczona ze Śledziony, oraz wilgoć z powietrza "przeganiaja" je niczym mgle na dół do Nerek i Pęcherza Moczowego, resztę uwalniają z potem. W ten sposób regulują wydalanie moczu.Jeżeli czi Płuc nie przemieszcza sie w wyznaczonym kierunku,Wilgoć zalega w górnej części ciała powodując obrzęki twarzy i skompomocz.Osłabione czi Płuc nie potrafi zatrzymać Wilgoci i sił życiowych ulatujących z ciała wraz z obfitym lejącym sie potem ( nawet bez przyczyny)lub z moczem,którego nie można utrzymać.Jakakolwiek dolegliwość Śledziony powoduje nagromadzenie się Wilgoci albo Wilgotności, która niekiedy "scina" się w Plucach,a powstała flegma zatyka oskrzxela,gardło i nos,utrudnia oddychanie, wywołuje kaszel ,astmę i przekrwienie nosa. Pluca przyjmuja czi,natomiast Nerki przechowują je.


Chcesz  pomóc organizmowi zachować równowagę  zajrzyj do Europejskiego Przewodnika po produktach 
http://flipflashpages.uniflip.com/2/46144/94156/pub/
Zapytaj /Zamów
zdrowietiens@gmail.com

Podobne artykuły
Czi wilgotność i krew
Regeneracja wzrost i metabolizm płynów
Energia Czi
Gromadzenie i uwalnianie krwi
Krążenie krwi w dzień i w nocy

czwartek, 8 kwietnia 2010

Schronienie zalążków

Z każdym wdechem i wydechem ciało kurczy się i rozkurcza w granicach wyznaczonych biegunów natura in jang.Między wdechem i wydechem nastepuje krótka przerwa,chwila spokoju,która oddziela od siebie zdarzenia,zaznacza początek i koniec,każdego z nich.Płuca sa wrażliwe,otwarte,wydajne,szczodre, i wyrafinowane.Dzięki mocnym i pełnym wigoru płucom, skóra jest gładka,miękka i sprężysta,a ciało zdrowe,krzepkie,zachowuje równy rytm i wysoka odporność





środa, 7 kwietnia 2010

Regeneracja, wzrost i metabolizm plynów

Nerki wspieraja narzady rozrodcze( jajniki,macica,jadra,prostata)materiał rozrodczy (plemniki i jajeczko),oraz czynności rozrodcze(popęd płciowy,ewulacja,ejakulacja,zapłodnienie,ciąża).Życie płciowe i rozrodcze trwale kwitnie jeżeli nerki obfitują w  czi . Zasoby odziedziczonej Esencji z którymi przychodzimy na świat,któregoś dnia wyczerpią się , a nasze życie dobiegnie kresu

wtorek, 6 kwietnia 2010

Podstawowy metabolizm

Nerki odcedzaja nieczystości i wytwarzają mocz,rozpraszają Wilgoć i kierują powtornie do obiegu substancje odżywcze i substancje nawilżające.Pęcherz moczowy przytrzymuje i uwalnia nieużyteczne płyny.Dzięki współpracy ze swoim partnerem Pęcherzem, Nerki kontrolują prace zwieracza cewki moczowej regulującego wydalanie moczu i nasienia, przy pomocy innych zwieraczy:odbytu i szyjki macicy.Nerki nadzorują wstrzymywanie, oraz uwalnianie kału i krwi miesiączkowej.

poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Archetypy Pieciu Przemian

"Kazda odrębność,czy to osoba,naród czy epoka,jest organem stworzonym do pojmowania prawdy. Bez rozwoju ciągłych zmian i nie kończącej się serii wydarzeń z których składa się życie,nie sposób byłoby poznać wszechświat ani niezbyte prawdy.Rzeczywistość jest taka jak krajobraz, zawiera w sobie niewyczerpana ilość  perspektyw,każda z nich jest równie prawdziwa i autentyczna.Jedynie ta jest falszywa,która uważa się za jedyną."

niedziela, 4 kwietnia 2010

Jedzenie zgodnie z porami roku

Jedzenie zgodnie z porami roku jest dość trudne dla początkujących.Każda pora roku posiada swoj szczegulny rodzaj pożywienia.Nie tylko w Chinach znaleziono pewną szczególną wartość pożywienia,które podzielono na dwie grupy :do jednej z nich zaliczono takie które jest w stanie ogrzewac i wzmacniac cialo,do drugiej grupy zaliczono takie ktore powoduje odświeżenie ciała

sobota, 3 kwietnia 2010

Jak i co pić

Picie gorących płynów jest bardzo ważne.Jedne zioła czynią organizm chłodnym inne gorącym,żeby robić lub spożywać miesznki trzeba wiedzieć jakie zioła ogrzewają,a jakie wychladzają i jaki efekt w danej sytuacji chcemy osiągnąć

piątek, 2 kwietnia 2010

Medycyna tybetańska - krok w przyszłość

Autorem artykułu jest Krzysztof Porczyński


artykularnia_import
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie lekarzy osignięciami medycyny tybetańskiej. Profesorowie ze szkoły medycyny tybetańskiej w Indiach są częstymi gośćmi amerykańskich i europejskich uniwersytetów. Jednak bardzo trudno jest wyjaśnić zachodnim słuchaczom koncepcję medycyny tybetańskiej, ze względu na zasadnicze różnice w założeniach filozoficznych, leżących u podstaw obu tych kultur.